Geodezja i kartografia – studia

Rozwój technologiczny zapoczątkował nowe gałęzie w dziedzinie geodezji. Między innymi poprawiło to szybkość i jakość wyznaczania pozycji z wykorzystaniem systemu nawigacji satelitarnej. Spowodowało to cyfryzacje zasobu geodezyjnego i kartograficznego prowadzonego przez urzędy geodezyjne miast i powiatów. Za pomocą nowoczesnych e-usług nazwanych portalami, urzędy są dostępne przez całą dobę. Portale obsługują nie tylko geodetów, ale również rzeczoznawców, komorników, klientów indywidualnych.

Charakterystyka zawodu geodety

Geodeta jest to osoba wykazująca predyspozycje do pracy w terenie, w trudnych warunkach atmosferycznych. Zadania z dziedziny geodezji i kartografii nie stanowią dla niego wyzwania. Do samodzielnego wykonywania swojej pracy konieczne są uprawnienia nabywane podczas egzaminu w Warszawie. Uprawnienia nadaje Główny Geodeta Kraju. Geodezję tworzą takie nauki jak matematyka, geografia, ale również informatyka szeroko nawiązująca do informatyzacji.

Studia geodezyjne

Czy warto studiować geodezję? Niestety zapotrzebowanie na usługi geodezyjne jest coraz mniejsze, głównie ze względu na redukcję kosztów firm budowlanych. Deweloperzy wolą, żeby o pionowości ścian czy szybów windowych nie decydował uprawniony geodeta zaopatrzony w uzbrojone oko, odpowiednim pionownikiem optycznym lub tachimetrem. Wówczas powstają kiepskiej jakości bloki, które po kilku latach zaczynają się sypać i pękać. Brak precyzji to brak jakości, a kierownicy budów starają się zmniejszać do minimum rolę geodety na budowie. W ostateczności jak w znanym przysłowiu, chytry dwa razy traci, jest to oszczędność, która szybko daje o sobie znać. Kolejny problem stanowią sami geodeci. Cenniki geodetów zamiast rosnąć to stoją w miejscu lub maleją. Pomimo zwiększającej się ceny za materiały w urzędach geodezyjnych, ze względu na dużą ilość firm geodezyjnych, geodeci schodzą z ceną do granicy opłacalności wykonania pracy.

Gdzie studiować?

Jeśli w ogóle chce się myśleć o profesjonalnej geodezji powinno się brać pod uwagę tylko kilka uczelni z tradycją. W ostatnich latach powstało dziesiątki pseudo uczelni z kierunkami geodezyjnymi lub z nią związanymi. Po pierwsze mając przesyt studentów geodezji, pracodawca mając do wyboru studenta po Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu lub Wyższej Szkole Inżynieryjno-Ekonomicznej w Rzeszowie (WSIE) wybierze studenta AGH. Na UAMie kierunek został utworzony kilka lat temu i jeszcze musi minąć dobrych kilka dekad, żeby prestiż kierunku geoinformatyki dorównał temu z AGH’u. Natomiast WSIE proponują tylko studia zaoczne. Studia dzienne to wybór oczywisty, jeśli osoba chce uzyskać wymaganą wiedzę. Pozostałe liczące się uczelnie to Politechnika Warszawska, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Dlatego, aby wykonywać pracę jako geodeta, należy wybrać odpowiednią uczelnię do studiowania geodezji.