Jak znaleźć dobrego geodetę?

W tym krótkim wywodzie chciałbym przedstawić jak w prosty sposób sprawdzić informacje na temat geodety i firmy. Czy wykona dobrze powierzone zadania? W pierwszym kroku należy zweryfikować czy geodeta znajduje się w rejestrze geodetów uprawnionych. Wchodzimy na stronę gugik.gov.pl i w zakładce znajdź geodetę wpisujemy imię i nazwisko, po czym powinny się wyświetlić posiadane zakresy uprawnień geodezyjnych. Liczba zakresów świadczy o jego możliwościach i doświadczeniu w zawodzie. I w tym miejscu należy wytłumaczyć dziwny przepis, przez który niestety możemy natrafić na geodetę bez uprawnień.

Geodeta i wykonawca prac – różnice

W przepisach jest zapisane, że prace geodezyjne może wykonywać tak zwany „wykonawca prac geodezyjnych” czyli każda firma, czy to geodezyjna czy budowlana lub informatyczna lub jakakolwiek inna. Powoduje to, że już na wstępie szukając geodety, możemy natrafić na „nie” geodetę tylko dajmy na to hydraulika, który sobie prowadzi firmę geodezyjną. Po czym do danej roboty musi sobie załatwić osobę z uprawnieniami wspomnianymi wcześniej na rządowej stronie. Dodam tylko, że w takiej pseudo firmie geodezyjnej geodeta uprawniony z listy nic nie robi oprócz złożenia podpisu. Bo musiałby być zatrudniony, a wtedy pseudo geodezyjna firma nie mogłaby napisać w swoim ogłoszeniu „tani geodeta Poznań”. Bo za jakość i odpowiedzialność trzeba zapłacić. Wiadomo, można zaryzykować, ale zgodnie z zasadą chytry dwa razy traci, jednak wziąłbym solidną firmę, a nie taką, która reklamuje się jako tania.

Braki merytoryczne

Dobrze, więc już sprawdziliśmy, że nasza firma posiada geodetę z uprawnieniami i do tego na ich stronie nie ma informacji, że są tani. W kolejnym kroku poleciłbym sprawdzić czy nie ma na ich stronie podstawowych błędów merytorycznych. Ten krok bez odpowiedniej wiedzy będzie trudny do zrealizowania. Błędy niestety wskazują braki wiedzy z danej tematyki, najczęściej dotyczą zagadnień prawnych. W przypadku chęci zlecenia tego typu prac, w szczególności należy zachować czujność.

Tani czy drogi, a może rzetelny?

Podsumowując, sprawdzajmy czy na pomiary przyjedzie geodeta uprawniony, czy jest w firmie zatrudniony wykwalifikowany pracownik. Do tego przeglądnijmy ofertę czy nie jest podejrzanie tania lub z góry nie zakłada firma, że jest tania. Geodeta nie ma być drogi czy tani, tylko rzetelny, solidny, dokładny, terminowy.